اعتراض رضیان به واردات برنج در فصل برداشت

شناسه خبر : 1004140

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور رئیس کارگروه تنظیم بازار در دهم تیرماه در نامه ای به حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواست تا ضمن لغو مصوبه هیئت وزیران مبنی بر ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت، نسبت به واردات برنج در فصل برداشت اقدام کنند.

هیئت وزران در سال های گذشته در راستای حمایت از تولیدات داخلی و کشاورزان مصوبه ای داشت که در فصل برداشت واردات برنج ممنوع باشد.

اما بر اساس نامه شریعتمداری منعی برای واردات برنج که از اول تیر ماه تا پایان مهر ماه ممنوع بوده، وجود ندارد و واردات در فصل برداشت برنج آزاد خواهد بود.

این نامه شریعتمداری در حالی نوشته شده که از روزهای گذشته برداشت برنج در مزارع استانهای شمالی شروع شده ولی به علت واردات بیش از حد صورت گرفته بخشی از محصول سال گذشته کشاورزان هنوز به فروش نرفته است و برای فروش برنج جدید کشاورزان، خریدار آنچنانی وجود ندارد.

نمایندگان سه استان شمالی بعد از اطلاع از این نامه شریعتمداری، نسبت به وی اعتراض کرده و در جلسه علنی روز سه شنبه ۲۷ تیر ماه به رئیس جمهور تذکر دادند.

این تذکر به امضای ۲۵ نفر از نمایندگان مجلس رسیده بود که خواستار جلوگیری از واردات برنج در زمان برداشت این محصول شدند.

بر اساس این تذکر که در صحن مجلس قرائت شد، عبدالله رضیان نماینده مردم قائم‌شهر به همراه ۲۴ نفر دیگر از نمایندگان به رئیس جمهور، ضرورت ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول را متذکر شدند.

عبداله رضیان نماینده قائمشهر و سواد کوه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بولتن با اشاره به نامه محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور رئیس کارگروه تنظیم بازار در دهم تیرماه به حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان مبنی بر لغو مصوبه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت و تاکید بر واردات برنج در فصل برداشت گفت: به نظر اینجانب در خصوص واردات برنج شیطنت هایی در حال انجام است و برخی به دنبال سود و منفعت خاصی هستند.
وی افزود: پشت پرده نامه آقای شریعتمداری هم شیطنت هایی است که برخی در پی آن هستند در شرایط کنونی که کشاورزان مشغول برداشت برنج هستند، واردات برنج صورت گیرد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طبق مصوبه خود هیئت وزیران هر گونه واردات برنج در فصل برداشت (از تیرماه تا پایان مهرماه) ممنوع است، گفت: متاسفانه آقای شریعتمداری در نامه ای به حجتی وزیر جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، خواستار لغو مصوبه هیئت وزیران مبنی بر ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت شد و تاکید کرد که برنج در فصل برداشت وارد شود.
رضیان این دستور شریعتمداری را به ضرر تولید ملی و برخلاف اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: نمایندگان سه استان شمالی با هر گونه واردات برنج در فصل برداشت مخالف هستند و به همین دلیل ما ۲۵ نماینده در جلسه علنی روز سه شنبه ۲۷ تیر ماه به رئیس جمهور تذکر دادیم و خواستار جلوگیری از واردات برنج در زمان برداشت این محصول شدیم.
وی افزود: علاوه بر ما نمایندگان، مسئولین و کشاورزان نیز این اقدام معاون اجرایی رئیس جمهور را بر خلاف اقتصاد مقاومتی و شعار امسال که «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» است، می دانند.
نماینده قائمشهر و سواد کوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نامه آقای شریعتمداری در دهم تیر نوشته شده، افزود: بعد از این نامه ما با آقای شریعتمداری صحبت کردیم و نسبت به عواقب واردات برنج در فصل برداشت و ضررهایی که برای کشاورزان دارد، توضیح دادیم اما وی قانع نشد.
رضیان گفت: ما همچنین با حجتی وزیر جهاد کشاورزی صحبت کردیم و مخالفت خود را با واردات برنج بخصوص در فصل برداشت بیان کردیم که وزیر در جواب گفت که من مخالف واردات برنج در فصل برداشت هستم.
وی با اشاره به حجم زیاد واردات برنج به کشور گفت: در حال حاضر به اندازه یک سال واردات صورت گرفت و هیچ نیازی به واردات بخصوص در این مقطع زمانی نیست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: اگر نامه آقای شریعتمداری اجرایی و در این شرایط برنج وارد شود، کل بازار برنج بهم می خورد و تولید کننده ورشکست خواهد شد.
رضیان گفت: در حال حاضر ما در فصل برداشت قرار داریم و بازار نامتعادل است که هر گونه واردات به ضرر تولید کننده خواهد بود.
وی تصریح کرد: سال گذشته بر اساس مصوبه دولت، در فصل برداشت برنج وارد نشد که یک سیاست حمایتی خوبی بود و امیدواریم دولت امسال هم همین روش را داشته باشد.
نماینده قائمشهر و سواد کوه در مجلس شورای اسلامی گفت: ممنوعیت واردات برنج در چهار ماه برای حمایت از تولیدات داخلی و کشاورزان و همچنین جلوگیری از سوء استفاده از دلال بازی و ضربه به تولید ملی بوده است.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ >>>ثبت در۱ مرداد ۱۳۹۶

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کنترل امنیتی *