فاتحه تولید برنج را با آزاد شدن واردات باید خواند

شناسه خبر : 1004339

به نقل از فارس، قربانعلی نعمت‌زاده در نشست خبری در دانشکده علوم کشاورزی اظهار داشت: آنچه که برایم اهمیت دارد با توجه به اینکه ۲۵ سال و اندی است که در زمینه برنج تحقیق می‌کنم  معرفی ارقام مختلفی از برنج پرمحصول، کیفی و معطر بوده است.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان و محقق برنج که در زمینه اصلاح نباتات کار می‌کنند با بیان اینکه پس از گذشت ۲۱ سال رقم نعمت و سپس در پژوهشکده پس از گذشت ۹ سال به رقم روشن تبدیل شد، افزود: این محصول ویژگی‌های خاصی دارد که انقلابی در تولید برنج کشور است مثل رقم‌های طارم زودرس و معطر است و در جایگاه خودش می‌تواند انقلابی را ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه دیشب در اخبار شنیدیم که واردات برنج  از اول آذر تا تیر ۹۷ آزاد شد که بسیار ناراحت کننده است، اظهار کرد: سوال اینجاست که وزیر کشاورزی این حد بی‌تفاوت نسبت به واردات شده است  و با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و با توجه به میزان مصرف سرانه برنج کافی است و نیازی به واردات نیست.

نعمت‌زاده با بیان اینکه ۶۴۴ هزار تن برنج در چهار ماهه اول ۹۶ وارد کردند، گفت: از تیرماه تاکنون نیز واردات ممنوع بوده اما اکنون که واردات آزاد شد تکلیف کشاورزان چیست؟.

وی با اعلام اینکه سال گذشته خسارات کشاورزان برای سرمازدگی مرکبات بود پس از آن وضعیت برنج به دلیل منع واردات تازه روبه راه شده بود که با شروع واردات باز وضعیت بد خواهد شد، خاطر نشان کرد: با این روند برنج تولیدی آنها به فروش نمی‌رود.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری برنج مازندران با اشاره به اینکه ۲۱ سال است که من و همکارانم در حال پژوهش در برنج تولیدی کشور هستیم، اضافه کرد: کشاورز یا فروش ندارد یا فروش به صورت اقساطی دارد.

وی با بیان اینکه ما پیگیریم برای اینکه واردات برنج را لغو کنیم که مدعی هستند جهادکشاورزی در این امر دخیل نبوده و فقط نقش ابلاغ داشته است، گفت: ما باید مدافع تولید خودمان باشیم و از نظر کمی و کیفی هیچ مشکلی در برنج تولیدی نداریم و مسئولان باید بیدار شوند.

نعمت‌زاده افزود: کشاورزان با نرخ تورم بالا در حال تولید برنج هستند، چه اتفاقاتی قرار است در بخش تولید برنج رخ دهد، این ظلم، بی‌عدالتی و کوتاهی در حق کشاورزان است اگر خریدار برنج وجود نداشته باشه چه لزومی دارد که به تولید برنج بپردازند.

وی با اشاره به اینکه ما نگران آینده مملکت هستیم چون بحث امنیت غذایی به شدت در حال تخریب است، تصریح کرد: امنیت اجتماعی و فرهنگی و شغلی نیاز به تولید در مملکت دارد.

این مسئول یادآور شد: انگار که برخی از مسئولان فریادهای مردم را نمی‌شنوند، مردم با ایجاد اشتغال به تولید می‌پردازند و توقع فروش دارند، در حوزه کشاورزی هر سال تعداد زیادی از جوانان بیکار می‌شوند.

نعمت‌زاده  درخواست خود را مبنی بر لغو واردات برنج را مورد تاکید قرار داد و گفت: گران بودن قیمت برنج دلیل بر آن نیست که واردات آزاد شود چرا در بحث محصولات دیگر با توجه به گرانی  دولت اقدامی نمی‌کند و با توجه به اینکه بر طبق قانون باید بیش از نرخ تورم باشد را دولت اجرا نمی‌کند.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری برنج مازندران با طرح این سوال که جایگاه اقتصاد مقاومتی در این بحث کجاست؟درون‌زایی واردات کجاست؟ بیان کرد: باید این روند دسترنج خودمان را پس از گذشت بیست‌ویک سال از دست می‌دهیم و این در حالی که بیش از ۱۰۰ هزار هکتار ارقام پر محصول بود، ولی در حال حاضر این رقم در بخش پرمحصول خیلی کاهش پیدا کرده است.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ >>>ثبت در۴ آذر ۱۳۹۶

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کنترل امنیتی *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.