مازندران؛ رتبه اول چاقی، رتبه ۵ فشارخون، رتبه ۷ دیابت!

شناسه خبر : 1004344

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: چالش مهم امروز در حوزه سلامت افزایش بیماری‌های غیرواگیر است و در مازندران نیز مشکلات فراوانی داریم به حدی که دارنده رتبه نخست در چاقی، رتبه پنجم در فشارخون و هفتم کشور در دیابت هستیم.

سید عباس موسوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ۱۱۰ تخت ویژه در طول طرح تحول سلامت در مازندران به تختهای ویژه اضافه شده و اکنون ۶۷۲ تخت ویژه در استان داریم که البته بدون احتساب دانشگاه علوم پزشکی بابل است.

وی افزود: ۲ هزار و ۸۲۰ تخت فعال در بیمارستانهای دولتی مازندران داریم و علاوه بر آن ۸۵۰ تخت در بیمارستانهای خصوصی و تامین اجتماعی فعال هستند و در مجموع ۳ هزار و ۶۷۰ تخت در بیمارستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران داریم و از این تعداد، ۶۷۲ تخت ویژه داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: هشت بلوک زایمانی با متراژ ۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع در چهار سال گذشته به خدمات بیمارستانی اضافه شده است، همچنین ۱۳ کلینیک ویژه ساخته شدند یا در دست اقدام هستند.

این مسوول بیان کرد: ۲۷۰ تخت اورژانس در بیمارستانهای دولتی مازندران داریم و باید استانداردسازی صورت بگیرد، همچنین با آغاز طرح تحول سلامت، ۵۲ میلیارد تومان در بخش هتلینگ بیمارستانهای دولتی استان هزینه شده است.

موسوی درباره سیاستگذاریهایی که در آینده خواهیم داشت، گفت: از یک بیمارستان سنتی و جدید توقعات متفاوتی داریم هم در ارائه خدمات و هم در سطح بیماریها، نقشه ای را در درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خواهیم داشت و بیمارستانها ماموریتهای متفاوتی خواهند داشت که یکی از آنها در دو بیماری مهم سکته های حاد مغزی و قلبی است؛ در سیستم درمان سنتی زمانی که سکته قلبی اتفاق افتاد و خونرسانی به عضلات قلب مختل و به بافت خون نرسید، حتی اگر بیمار احیا شود دچار نارسایی قلبی می شود و داروهایی تجویز می شد که فرد تا زمانی زنده بماند.

وی ادامه داد: اما در روش جدید(کد ۷۲۴) اگر بیمار زیر سه ساعت به مراکز درمانی برسد، به عنوان مثال در حال حاضر که بیمارستان قلب ساری را داریم، چنین بیماری با انتقال به این بیمارستان در ابتدا رگ قلب او باز می شود و بیمار دچار اختلال و نارسایی قلبی نمی شود، البته خدمت بسیار سختی است که با حضور افراد زبردست و مجربی صورت می گیرد و این نیازمند فرهنگ سازی است و همراهان بیمار باید در نخستین فرصت، با ۱۱۵ تماس بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره حوزه بهداشت گفت: با توجه به تغییر سیمای بیماریها در حوزه پیشگیری باید تلاش جدی انجام دهیم، با مهارتی که افراد پیدا کردند و تجربیاتی که پزشکان به دست آورده اند کارهای خوبی صورت گرفته است، مشکل بیماریهای غیرواگیر ازجمله قلبی عروقی، دیابت و فشارخون را در مازندران بسیار داریم و در این زمینه نیازمند کمک رسانه ها هستیم.

این مسؤول با بیان اینکه نیاز به ترویج فرهنگ خودمراقبتی داریم، تصریح کرد: اگر خودمراقبتی داشته باشیم نسبت به مواد غذایی که مصرف می کنیم حساس می شویم، نمک در نان، شکر در نوشابه ها و … از موادی است که هر روزه مصرف می شود، اکنون در چاقی رتبه نخست، در فشارخون رتبه پنجم، در دیابت رتبه هفتم کشور را داریم و ۱۰ درصد مردم مازندران دچار دیابت هستند.

وی در در پاسخ به سئوالی درباره آخرین وضعیت بدهی بیمه‌ها به این دانشگاه اظهار کرد: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب داریم و میزان بدهی اعم از پرسنلی و ملزومات پزشکی به شرکت‌های دارویی ۵۰۰ میلیارد تومان است.

موسوی افزود: البته تراز دانشگاه از نظر درآمد و هزینه در وضعیت خوبی قرار دارد، با این حال دچار مشکل نقدینگی هستیم و این مشکل سراسری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: در حوزه‌های ملی و استانی اقداماتی برای رفع مشکلات حوزه بیمه‌ها و بدهی پرسنل و شرکت‌های بیمه‌ای صورت گرفته است، در  شورای هماهنگی بیمه در استان و رایزنی با بیمه‌های مختلف در سطح کشوری نشست‌هایی برگزار شد و کارهایی در حال انجام است تا از این مشکلات عبور کنیم.

موسوی در پایان گفت: سعی شده است تا از بودجه ۹۷ کشور یک اعتبار پایدار برای طرح تحول سلامت اختصاص داده شود تا در این بخش مشکلی نداشته باشیم.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ >>>ثبت در۱۲ آذر ۱۳۹۶

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کنترل امنیتی *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.