گودبرداری و خسارت خانه همسایه مجاور در بابل

شناسه خبر : 1000514

آماردخبر: در پی گودبرداری غیراصولی در شهرستان بابل، ساختمان مجاور نشست کرده و مورد تخریب قرار گرفت تا شاهد اعتراض هایی باشیم که چه‌ بسا از تکرار حادثه‌هایی از این دست به مراتب دردناک‌تر پرهیز گردد. در ابتدا به سوأل زیر دقت شود.
پرسش: همسایه ای برای نوسازی آپارتمان مبادرت به گود برداری میکند و به موجب این گود برداری خانه همسایه مجاور ریزش میکند، آیا برای این عمل باید خسارت بپردازد؟
پاسخ: برابر قانون(ماده ۱۳۲ قانون مدنی) هیچ کس نمیتواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم ضرر همسایه شود، مگر تصرفی که به قدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر از خود باشد. پس اگر همسایه ای برای رفع حاجت یا دفع ضرر از خود چاهی برای فاضلاب حمام خود حفر کند و اتفاقاً این عمل موجب ضرر همسایه گردد، مسئولیتی ندارد. اما در مورد پرسش بالا باید گفت:
اولاً: عمل همسایه برای نوسازی باید برای رفع نیاز یا ضرر از خودش باشد.
ثانیاً: عمل گودبرداری باید با رعایت مقررات شهرداری و سایر نکات ایمنی صورت گرفته باشد که در این صورت حتی اگر این عمل موجب ضرر دیگری شود مسئولیتی نخواهد داشت. اما اگر عمل نامبرده بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی و اصول و مقررات و آیین نامه های شهرداری و سایر مراجع ذیصلاح باشد، مکلف به جبران خسارت خواهد بود.

حال چه تمهیداتی باید اندیشید؟ قصور را ازجانب چه کسی می توان دید؟
مهندسین ناظر و مجری پروژه را می توان در این خطر مقصر دانست. در پروژه هایی که گودبرداری دارد زمان اجرا حائز اهمیت است و در بسیاری از موارد می بایست سازه نگهبان موقت اجرا نمود.
با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و بالا بودن تراز آب زیرزمینی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران برای پروژه های دارای گودبرداری بیش از دو متر بوده از ناظر ژئوتکنیک استفاده نموده و نقشه های اجرایی سازه نگهبان در کمیسیون بررسی مطالعات ژئوتکنیک مورد بررسی قرار گیرد.

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ >>>آخرین ویرایش در۲۲ خرداد ۱۳۹۴

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کنترل امنیتی *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.