خانه » اخبار ویژه » شروع حرکت ملی HSE در مازندران

شروع حرکت ملی HSE در مازندران

شناسه خبر : 1003613

آماردخبر: کنفرانس ایمنی بهداشت و محیط زیست در صنعت ساختمان در روزهای 5 و 6 دی ماه سال جاری در مجتمع نفت محمودآباد با حضور مسئولان ارشد کشوری و استانی و سخنرانان علمی برجسته برگزار خواهد شد که با توجه به اهمیت کنفرانس، با نظر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهر سازی این رویداد علمی به عنوان دوره ارتقاء پروانه اشتغال برای مهندسان و کاردان‌های فنی تمامی رشته‌های هفتگانه ساختمان در کل کشور برگزار خواهد شد.

در همین زمینه سید محمد محمدی تاکامی دبیر کنفرانس ملی HSE در صنعت ساختمان و قائم‌مقام مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با اشاره به حوادث کار در کشور به اهمیت و ضرورت رعایت HSE در کارگاه‌های ساختمانی پرداخت و از پایلوت شدن مازندران در این حوزه از سوی وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

مهندس محمدی در خصوص ضرورت رعایت ایمنی در ساخت‌وسازهای کشور گفت: مشکل عمده حوادث ساختمانی از کمبود آموزش و فرهنگ‌سازی، فصلی بودن کارگران، و عدم وجود نظام جامع HSE در صنعت ساختمان نشات می‌گیرد.

کارگران فراموشکار

وی در این خصوص گفت: در حال حاضر ناآگاهی کارگران در خصوص اهمیت رعایت مسائل ایمنی به معضل بزرگی در کشور تبدیل‌شده است این اقشار در زمان حضور مجریان و ناظریان خود را ملزم به استفاده از وسایل ایمنی می‌کنند اما در نبود این مهندسین تعمداً یا از سر ناآگاهی تمایلی به استفاده از از ابزارهای ایمنی ندارند. .

تاکامی تاکیدکرد: متأسفانه کارگران و برخی از فعالین مرتبط با عرصه ساخت و ساز به اهمیت واقعی ایمنی واقف نبوده و این مباحث را شوخی تلقی می کنند. در حالیکه یک لحظه غفلت ممکن است یک عمر پشیمانی به بار بیاورد یا خدا ناکرده منجر به فوت طرف شده و خسارات معنوی جبران ناپذیری به خانواده و اطرافیان وارد نماید.

وظایف سازندگان

محمدی تاکامی با اشاره به نقش سازندگان گفت: ایمنی صرفا ابزار و لوازم در اختیار کارگزان نیست و سازندگان موظفند که بر اساس مبحث دوازدهم مقررات ملی با احداث سازه های حفاظتی شرایط ویژه ای برای عابران در پیاده روهای مجاور ساختمان در خصوص خطرات ناشی از پرت شدن مصالح به معابر و سقوط در گودالها در زمان ساخت یا تخریب فراهم نمایند. در حالیکه فراوانی آسیبهای ناشی از این موضوع درصد بالایی از خسارتهای ساخت و ساز را تشکیل می دهد.

محیط زیست منحصر بفرد

دبیر کنفرانس ملی HSE در صنعت ساختمان به محیط زیست بی نظیر مازندران اشاره کرد و گفت : مازندران ذخیره گاه گونه های متنوع زیستی جانوری و گیاهی است. سطح آب آن بالا و در معرض آلودگی است خاک آن خاصلخیز و با ارزش است و دهها ارزش اقلیمی که این استان دارد باعث شده تا در این همایش تاکید ویژه ای بر محیط زیست داشته باشیم و ضمن فرهنگ سازی و برپایی کارگاه آموزشی ، با انعقاد تفاهم نامه سه جانبه راه و شهرسازی – محیط زیست و نظام مهندسی سعی می کنیم با انجام یک برنامه مدون خسارات ساخت و ساز بر محیط زیست را به حداقل برسانیم.

 بهداشت کارگاه

قائم‌مقام مدیرکل راه و شهرسازی مازندران موضوع بهداشت در صنعت ساختمان را دارای اهمیت ویژه خواند گفت: آب آشامیدنی سالم، سرویسهای بهداشتی ، کمکهای اولیه و سایر موارد بهداشتی از جمله مواردی است که باید در کارگاههای ساختمانی نظام مند شود و در این کنفرانس نیز کارگاه جنبی در این خصوص خواهیم داشت .

چرایی پایلوت استان مازندان در مبحث ایمنی

محمدی تاکامی به پایلوت شدن مازندران در خصوص مباحث ایمنی گفت: ناپایداری‌های جوی، بالا بودن سطح آب، نامناسب بودن مکانیک خاک، فصلی بودن کارگران و موارد اینچنینی دلایل عمده ای است که باعث شده تا خطرپذیری نیروی انسانی و همین‌طور محیط‌زیست در ساخت‌وسازهای استان مازندران بالا برود.

تاکامی در ادامه افزود: وزارت راه و شهرسازی به دلیل فعالیت‌های صورت گرفته در مبحث دوازدهم مقررات ملی و با تشریح شرایط استان و ظرفیت‌های علمی و اجرایی استقرار این دبیرخانه را به استان مازندران واگذار کرد.

دبیر کنفرانس ملی HSE در صنعت ساختمان بابیان اینکه فعالیتهای دبیرخانه با هماهنگی ستادهای کشوری در دستگاههای اجرایی مرتبط انجام می شود خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت درمان و علوم پزشکی، سازمان حفاظت محیط‌ زیست و سازمان ملی پدافند غیرعامل به دلیل اهمیت بالای ایمنی در این موضوع دخیل هستند.

وی در ادامه گفت: در این خصوص جلساتی در سطح ملی با عنوان شورای سیاست‌گذاری و در سطح استان با عنوان شورای راهبردی برای پیشبرد اهداف دبیرخانه برگزار شده است.

هدف اصلی دبیرخانه دائمی کاهش حوادث ساختمانی

تاکامی در خصوص فعالیت‌های انجام‌شده دبیرخانه دائمی اظهار داشت: ازجمله کارهایی که با همکاری سازمان نظام‌مهندسی و وزارت کار در سال گذشته انجام‌شده آموزش حدود 10 هزار مهندس سازنده و 20 هزار کارگر ساختمانی در سطح استان بود؛ که این اقدامات توانسته آثار مطلوبی در وضعیت حوادث ساختمانی داشته بشد.

وی در خصوص چشم‌انداز دبیرخانه دائمی نیز متذکر شد: هدف اصلی و غایی این دبیرخانه اجرای چیزی جز کاهش خسارات انسانی و محیط زیستی بر مبنای آموزش و عملیاتی کردن مقررات و دستورالعملها نیست.

تاکامی ادامه داد: دبیرخانه دائمی در نظر دارد تا کنفرانس‌های منطقه‌ای، استانی، ملی و حتی بین‌المللی را در دستور کار خود قرار دهد که اولین آن، کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست هست که پنج و ششم دی‌ماه سال جاری در مجتمع نفت محمودآباد برگزار خواهد شد؛ البته در هرسال چندین نشست داخل استانی مرتبط با مباحث ایمنی خواهیم داشت.

کنفرانس پیش رو 4 حوزه اصلی دارد

دبیر کنفرانس ملی HSE در صنعت ساختمان در خصوص کنفرانس پیش رو گفت: این کنفرانس ملی در 4 حوزه مهم بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و پدافند غیرعامل و 6 کارگاه عمدتاً عملی همراه با ارائه مقاله برگزار خواهد شد.

وی بابیان اینکه دبیرخانه دائمی ایمنی به دنبال چند تفاهم سه‌جانبه است گفت: در این کنفرانس دوروزه از تفاهم‌نامه سه‌جانبه وزارت کار، سازمان نظام‌مهندسی مازندران و محیط‌زیست، تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام‌مهندسی مازندران و وزارت علوم و نهایتاً تفاهم‌نامه سازمان نظام‌مهندسی و پدافند غیرعامل رونمایی خواهد شد.

تاکامی درنهایت از نبیان معاون عمرانی استانداری، نوروزی مدیرکل راه و شهرسازی و اعضای هیات مدیره نظام‌مهندسی مازندران و بویژه از دکتر مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و مهندس شیخ انصاری معاون دفتر مقررات ملی ساختمان به دلیل حمایتها و همکاری های مستمر تشکر کرد و در این خصوص افزود: مقرر شده است تا همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط همکاری ویژه‌ای در برگزاری این کنفرانس با دبیر خانه دائمی داشته باشند./صما

نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ >>>ثبت در17 دسامبر 2016

نظـری بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

کنترل امنیتی *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.